تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

مسابقه ریاضی تورنمنت شهرها چیست؟

  مسابقه رياضی بين‌المللی تورنمنت شهرها يک مسابقه حل مسئله رياضی است که تمام شهرهای جهان می‌توانند در آن شرکت کنند. در حال حاضر دانش‌آموزان بيش از ۱۰۰ شهر دنيا شامل شهرهايی از کشورهای آرژانتين، آلمان، آمريکا، اتريش، اسلواکی، اسپانيا، اکراين، بلغارستان، روسيه، زلاندنو، کانادا، کلمبيا، لوکزامبورک، يوگسلاوی، يونان و ایران در این مسابقه شرکت می‌کنند.

  مؤسس و رئيس کميته مرکزی اين مسابقات، رياضيدان و آموزشگر روسی نيکولای کونستانتينو است که پس از حضور در هيئت داوران المپياد بين‌المللی رياضی به فکر تأسيس اين مسابقه بين­المللی افتاد. اولين تورنمنت به­عنوان المپياد ۳ شهر (مسکو، لنينگراد و ريکا) در سال تحصيلی ۱۹۸۰-۱۹۷۹ برگزار شد. به تدريج شرکت‌کنندگان افزايش يافتند و از سال بعد نام تورنمنت شهرها را به‌دست آورد. اگرچه این مسابقه بين جوانان و معلمان مورد توجه قرار داشت، ولی تا سال ۱۹۸۴ که به‌عنوان يک زيرکميته آکادمی علوم شوروی سابق درآمد، به رسميت شناخته نمی‌شد و از آن سال بود که به يک مسابقه بين‌المللی تبديل شد.

  تورنمنت شهرها مسابقه‌ای است که تمام شهرهای دنيا می‌توانند در آن شرکت کنند. برای شهرهای بزرگ هم می‌توان مسابقه را جداگانه برگزار کرد، ولی نتيجه نهائی را بايد در سطح شهر درنظر گرفت. روال به این گونه است که مسابقه در دو سطح عالی و متوسط که سئوالات اولی در سطح المپياد بين‌المللی رياضی است و دومی با هدف جذب تمام دانش­آموزان علاقمند به رياضيات تنظيم می‌شود، برگزار می‌گردد.

  بسياری از مسائل اين مسابقه (که سئوالات آن هم در سطح بين‌المللی طرح می‌شوند)، نیاز به دانش و تکنيک خيلی پيشرفته نداشته، بلکه به فکر جديد و قدرت ذهنی شرکت‌کنندگان نياز دارد.  زمان در اين مسابقه نقش مهمی بازی نمی‌کند. ۴ ساعت برای سطح متوسط و ۵ ساعت برای سطح عالی که در هرکدام فقط ۳ مسئله امتياز دارد، وقت بسيار مناسبی است.

  حق انتخاب سؤال از سوی شرکت‌کنندگان (۳ مسئله از ميان ۵ الی ۸ مسئله) يکی ديگر از خصوصيات اين مسابقه است (فقط ۳ سئوال با امتياز بالاتر به حساب می‌آيند). اگرچه تورنمنت برای پايه­های مختلف به‌طور جداگانه طرح‌ريزی نشده است، ولی در امتياز دانش‌آموزان پايه‌های پائين تر، ضرايب بيشتر از ۱ لحاظ می‌شود. کفتنی است که مسابقه ۲ دوره در سال (پائيز و بهار) برگزار می‌شود اما ایران تاکنون فقط در دوره‌های بهاره شرکت کرده است.

  نمونه‌ای از سئوالات اين مسابقه در سری مجلات “نشريه رياضيات” از انتشارات فاطمی به چاپ رسيده است. درضمن مجموعة سئوالات اين مسابقات از ابتدا تاکنون تحت عنوان تورنمنت شهرها ترجمه و به‌تدريج و در چند جلد توسط انتشارات فاطمی به‌چاپ رسيده است. همچنين كتاب مسابقات لومونوسف و رگاتا ترجمه استاد پرويز شهرياری نیز می‌تواند برای آشنائی با سوالات مسابقه مفيد باشد.


  این مطلب تا کنون 60 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 5 آذر 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 27 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55486
 • تعداد مطالب :159255
 • بازدید امروز :62411
 • بازدید داخلی :3435
 • کاربران حاضر :75
 • رباتهای جستجوگر:418
 • همه حاضرین :493

تگ های برتر